کد خبر: 16300 | تاریخ انتشار: ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - | تعداد بازدید:

ضوابط جدید قیمت خودروهای پیش‌فروشی/گران نخرید!

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با ابلاغ دستورالعملی به شرکت‌های خودروسازی، ضوابط جدیدی را برای خودروهای پیش فروشی از سوی خودروسازان اعلام کرد که بر اساس آن، خودروهای پیش فروشی که زمان تحویل آن‌ها تا اول اسفند ماه سال جاری بوده است، باید با قیمت سابق به خریداران تحویل داده شود.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی – به نقل از مهر، بعد از توصیه‌ها، نارضایتی‌ها و دستور رئیس‌جمهور برای تجدیدنظر در قیمت خودروها، اینک خودروسازان و دولت به تب و تاب افتاده‌اند که قیمت خودرو را در بازار به نحوی کنترل کنند، البته پیش از این دستور جدید رئیس‌جمهور نیز که ضوابط جدید قیمت‌گذاری خودرو از سوی معاون اول رئیس‌جمهور به عنوان رئیس کارگروه کنترل بازار در 9 بهمن ماه سال جاری ابلاغ شده بود، سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان که روزی تولی گری قیمت‌گذاری خودرو را به دستور مهدی غضنفری، وزیر صنعت، معدن و تجارت به عهده داشت، دستورالعملی را در روزهای ابتدایی اسفندماه، به تمامی‌خودروسازان ابلاغ کرده است.
بر اساس این دستورالعمل که با امضای سیدجواد تقوی، مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی ابلاغ شده، تاکید شده است که خودروسازان در راستای فروش خودرو به قیمت تجاری (قیمت حد فاصل بازار آزاد و قیمت محاسباتی) نسبت به اجرای دقیق و کامل سه ماده اقدام لازم را صورت دهند.
بر اساس دستورالعمل صادره از سوی تقوی، تمامی‌فروش‌های قطعی (نقدی، پیش‌فروش، لیزینگ، اقساطی، …) با تاریخ تنظیم قرارداد پیش از ابلاغ این نامه (یکم اسفندماه جاری) که قیمت خودرو به صورت مشخص و قطعی در قرارداد فروش درج شده است، صرف نظر از زمان تحویل و سایر مواد مندرج در فرم قرارداد با قیمت‌های مصوب قبلی می‌بایست عرضه شود.
متن کامل ابلاغیه مدیرعامل سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به شرکت‌های خودروسازی به شرح زیر است:

«مدیرعامل محترم شرکت… »
با سلام
با عنایت به مصوبه شماره ۲۱۹۶۰۴ مورخ ۱۳۹۱/۱۱/۹ کارگروه کنترل بازار مقتضی است در راستای اجرای بند (۱) مصوبه یادشده مبنی بر فروش خودرو به قیمت تجاری (قیمت حد فاصل قیمت بازار آزاد و قیمت محاسباتی) نسبت به اجرای دقیق و کامل موارد زیر اقدام لازم صورت پذیرد:
۱ تمامی‌فروش‌های قطعی (نقدی، پیش‌فروش، لیزینگ، اقساطی، …) با تاریخ تنظیم قرارداد پیش از ابلاغ این نامه که قیمت خودرو به صورت مشخص و قطعی در قرارداد فروش درج گردیده است، صرف نظر از زمان تحویل و سایر مواد مندرج در فرم قرارداد با قیمت‌های مصوب قبلی می‌بایست عرضه شود.
۲ قیمت‌های تجاری جدید به خودروهای با تاریخ تحویل مندرج در فرم قرارداد ۱۳۹۱/۱۲/۱ و بعد از آن تعلق می‌گیرد.
۳ فروش محصولات به صورت مشارکت در تولید و پیش‌فروش می‌بایست بر اساس چارچوب و ضوابط پیوست تنظیم گردد.
در پایان خاطرنشان می‌سازد هرگونه تخطی از شرایط یادشده بالا به صورت جد توسط این سازمان پیگیری و در صورت لزوم وفق قوانین برخورد قانونی صورت خواهد پذیرفت.

تصویر نامه تعیین تکلیف خودروهای پیش فروشی با قیمت سابق:

6565

Share

نظرات بینندگان


 1. Vote -1 Vote +1
  افشین
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۲:۰۰ ب.ظ

  سلام این نامه خیلی گنگه .من هفتادو پنج روز قبل ام وی ام 315 ثبت نام کردم .در این نامه تکلیف من مشخص نیست.تمام پیش قراردادها در آن زمان گفته شده به قیمت روز در هیچ پیش قرار دادی قیمت قطعی نوشته نشده.من دقیقا 26 آذرماه در سایت ثبت نام کردم.تکلیف من که قراره خودروم 7 اسفند ماه تحویل بشه چیه؟

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  خودروسازی پاسخ در تاريخ اسفند ۷ام, ۱۳۹۱ ۱۲:۱۱ ب.ظ:

  با سلام خدمت شما مخاطب گرامی: همان‌طور که در این نامه آمده، اگر قیمت خودرو شما به صورت مشخص و قطعی در قرارداد فروش درج گردیده است، این بخشنامه شامل حال شما می‌شود و اگر قید شده که الباقی را در هنگام تحویل خودرو به قیمت روز با شما حساب می‌کنند، شامل حال شما نمی‌شود. برداشت ما این بود که قرارداد شما از نوع دوم است. به ندرت خودروسازها زیر بار قرارداد قطعی می‌روند.

  [پاسخ]

 2. Vote -1 Vote +1
  عباس
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۳:۳۰ ب.ظ

  سلام
  تکلیف افرادیکه خودرو رانا را در خرداد ماه ثبت نام کرده اند ومبلغ 10م تومان (حدودو 3/2از پول خودرو)در آن زمان واریز کرده اند و موعد تحویلشان اسفند است چه میشود.

  [پاسخ]

 3. Vote -1 Vote +1
  امبر
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۴:۱۳ ب.ظ

  سلام و ممنون از شما
  من رانا را برای بهمن ماه پیش خرید کرده ام اما خرید قطعی نبوده و فقط 10 میلیون تومان خرداد ماه واریز کرده ام آیا قیمت سابق برای من محاسبه خواهد شد؟

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  خودروسازی پاسخ در تاريخ اسفند ۷ام, ۱۳۹۱ ۴:۱۸ ب.ظ:

  قیمت سابق فقط برای کسانی محاسبه می‌شود که خرید قطعی انجام داده باشند، یعنی در قرارداد آن‌ها قیمت قطعی ذکر شده باشد.

  [پاسخ]

 4. Vote -1 Vote +1
  امبر
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۴:۳۵ ب.ظ

  بند دوم میگه قیمت‌های تجاری جدید به خودروهای با تاریخ تحویل مندرج در فرم قرارداد ۱۳۹۱/۱۲/۱ و بعد از آن تعلق می‌گیرد.خوب دیگه اگه بند دوم هم واسه پیش فروش قطعی بود که همین حرف در بند اول گفته شده
  درسته که بند یک از پیش فروش قطعی میگه اما در بند دو فقط تاریخ تحویل رو شرط کرده .به هر حال بسیار گنگه و من تاریخ تحویلم بهمن ماه هست.لطفا اگر دقیق اطلاع داردی ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  خودروسازی پاسخ در تاريخ اسفند ۷ام, ۱۳۹۱ ۵:۰۶ ب.ظ:

  بازهم تاکید می‌کنیم، اگر خرید شما قطعی نبوده، بخشنامه شامل حال شما نمی‌شود. اگر دستمان به کسی که پاسخگو باشد رسید، حتماً اطلاعات بیشتری را منعکس خواهیم کرد. فعلاً ما هم همین مقدار میدانیم.

  [پاسخ]

 5. Vote -1 Vote +1
  امبر
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۴:۴۱ ب.ظ

  در بند اول آمده صرف نظر از زمان تحویل
  اما در بند دوم زمان تحویل قید شده که فکر می‌کنم مربوط به کلیه پیش فروش‌ها اعم از قطعی و غیر قطعی تا قبل از ابتدای اسفند باشه

  [پاسخ]

 6. Vote -1 Vote +1
  حمید شیرازی
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۷:۵۸ ب.ظ

  من روزی که ال90 پیش خرید کردم قیمت کارخونه حدود 19 بود وبنده به اندازه جیبم خرید کردم چه می‌دونستم که اینا کلکشونه تا با پول امثال بنده ماشینو تولید کن وبه قیمت روز بفروشن اخه چقدر گرون تر 1 دو تومت 10 تومن 20 تومن مگر من کف دستم رو بو کرده بودم که این طور میشه ااین دزدی مدنه وبی سر وصدا

  [پاسخ]

 7. Vote -1 Vote +1
  احمد
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۷ - ۱۱:۲۳ ب.ظ

  جواد جون سلام خسته نباشی . میگم خطر نشان نه خاطر نشان هستش مجید جان

  [پاسخ]

 8. Vote -1 Vote +1
  علی
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۸ - ۷:۵۷ ق.ظ

  آیا این قانون شامل افرادی که خودرو رانا را برای تحویل در خرداد نودو دو ثبت نام قطعی کرده اند میشود ؟در بهمن ماه ثبت نام کرده ام.

  [پاسخ]

 9. Vote -1 Vote +1
  اسماعیل میرحسن
  ۱۳۹۱/۱۲/۰۸ - ۵:۴۵ ب.ظ

  من مردادماه ال 90÷یش فروش 12میلیونی تحویل مهراز سای÷ا ثبتنام واذردعوت 21.5میلیونی رسیدمتاسفانه تا پول جورکردم مهلت واریزتمام شدودرتاریخ 7اسفنددعوت 36ملیونی برایم فرستادم چراجواب دهید

  [پاسخ]

نظر شما


نظرسنجی

 • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب