کد خبر: 16624 | تاریخ انتشار: 2013/03/05 - | تعداد بازدید:

اختصاصی خودروسازی؛
رنگ‌هایی که از اگزوز خودرو من بیرون می‌آید!!

اگر دود اگزوز خودرو شما به رنگ های مختلفی درآمده است هر چند مشکل خاصی در خودرو خود مشاهده نمی کنید و حتی چراغ خطر چک خودرو شما نیز روشن نشده است بیرون امدن دود از اگزوز خودرو شما یک سیگنال است بدین معنی که ممکن است یک جای کار در خودرو شما بدجوری در حال لنگیدن است.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی:اگر دود اگزوز خودرو شما به رنگ‌های مختلفی درآمده است  هر چند مشکل خاصی در خودرو خود مشاهده نمی‌کنید و حتی چراغ خطر چک خودرو شما نیز روشن نشده است بیرون امدن دود از اگزوز خودرو شما یک سیگنال است بدین معنی که ممکن است یک جای کار در خودرو شما بدجوری در حال لنگیدن است.

Diesel-Exhaust

خروج دود آبی از اگزوز به چه معنا می‌تواند باشد؟

اگر از خودرو شما دود آبی خارج می‌شود یک نشانه روشن و بسیار قطعی است که موتور در حال سوزاندن روغن است و این در زمانی روی می‌دهد که سوپاپ یا رینگ پیستون شما فرسوده بوده و زوغن از آن نشت کند و برای رفع این مشکل باید قطعات متحرک موتور رودوباره چک کنید و این چک کردن باید تا محفظه احتراق ادامه داشته باشد.

اگر شما در حال دیدن این نوع از دود هستید به صورت مرتب درجه روغن خود را چک کنید و به احتمال فراوان شما باید توجه فوری برای رفع این مشکل داشته باشید  و البته انتظار تقبل مخارج سنگینی را نیز برای تعمیر خودرو خود داشته باشید وچون برخی از قطعات داخلی احتیاج به مرمت و تعمیر خواهند داشت این مخارج سنگین تر نیز خواهد شد و البته اگر خودرو شما قدیمی‌است باید توجه بسیار جدی تری برای این مشکل داشته باشید.

علاوه بر این مسائل ،بد سوختن و دود آبی آسیب‌های زیست محیطی فراوانی نیز دارد و در نهایت منجر به خرابی کلی خودرو شما خواهد شد.

البته دلیل دیگر نیز برای دیدن دود آبی وجود دارد و ان اینکه اگر خودرو شما توربوشارژ است این دود نشان دهنده این موضوع است که دمنده خودرو شما نیاز به بازسازی یا تعویض دارد.

Smoke11

خروج دود خاکستری از اگزوز به چه معنا می‌تواند باشد؟

در اکثر موارد تشخیص علت دود خاکستری مستقیم است و دلیل ان نیز این است که ماشین در حال سوزاندن روغن و یا بد کارکردن توربوشارژ است اما با توجه به مشکل مشابه با دود آبی باید مصرف بیش از حد روغن را نیز بررسی کنید.

در ضمن دود خاکستری می‌تواند از بدکارکدن سیستم انتقال قدرت اتوماتیک و همچنین نفوذ مایع به داخل موتور نیز می‌تواند باشد که در این صورت مشکل بسیار حادتری نیز خواهد بود.

علاوه بر این دود خاکستری می‌تواند در اثر خراب شدن سوپاپ PVC  باشد  و سیستم PVC (کارتر مثبت تهویه) که وظیفه کاهش تولید گازهای گلخانه ای مضر و بازیافت آن به داخل محفظه احتراق را دارد و در زمانی که سوپاپ PVC درگیر می‌شود این فشار  می‌تواند به ساخت و ساز ناقص منجر به نشت روغن باشد و خوشبختانه سوپاپ PVC گران نیست و مکانیک می‌تواند برای تعویض و رفع مشکل آن یک تعمیر سریع انجام دهد.

1158

خروج دود سفید از اگزوز به چه معنا می‌تواند باشد؟

دود سفید مورد نگران کننده ای ندارد و در اکثر موارد بخاری است که احتمالا در نتیجه ایجاد تراکم طبیعی در داخل سیستم اگزوز پدید می‌آید و این نوع دود به سرعت از بین می‌رود.

با این حال دود سفید ضخیم می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد و می‌تواند باعث سوختن سیستم خنک کننده موتور شود  که این مشکل خود نیز در نتیجه یک مشکل جدی تر مانند سرسیلندر آسیب دیده ،نشت مایع خنک کننده ،بدنه موتور ترک خورده باشد که همگی این تعمیرات هزینه بر و گران هستند.

اگر شما این ایراد را نادیده بگیرد این مشکل می‌تواند به مراتب بدتر شود و حتی یک نشت بسیار کوچک در مایع خنک مکننده می‌تواند به خطر بیش از حد و  آسیب جدی به موتور شما شود و در ضمن نشت مایع خنک کننده  و ترکیب ان با روغن می‌تواند یک دردسر بسیار جدی برای شما و خودرویتان داشته باشد.

خروج دود سیاه از اگزوز به چه معنا می‌تواند باشد؟

دود سیاه در اگزو بدین معنی است که موتور در حال سوزاندن بیش از حد سوخت است  که در وهله نخست شماباید چک کنید که فیلتر هوا و سایر اجزای مصرف سوخت مانند سنسورها ،انژکتور سوخت و رگلاتور فشار سوخت به صورت استاندارد و سالم در حال فعالیت هستند یا خیر و در وهله بعد این مشکل می‌تواند در اثر مسدود شدن لوله بازگشت سوخت نیز باشد.

دود سیاه معمولا ساده ترین موضوع برای تشخیص و رفع است اما سوزاندن سوخت‌های غیر ضروری به طور یقین اقتصاد سوختی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد به طوریکه اجتناب از ان می‌تواند باعث عدم صرفه جویی در پول سوخت شما و به نوعی دود کردن سریع پول شما باشد.

هر دود مشکوکی که از لوله اگزوز شما بیرون بیاید به طور یقین نشان دهنده این نکته است که خودرو شما در حالت استاندارد قرار نداشته و مشکل حادی دارد و بهتر است برای اطمینان از این عدم عملکرد ناقص ،سریعا خودرو و موتور خودرو را چک کنید.

امیدواریم این مطلب مورد توجه خوانندگان عزیز خودروسازی قرار گرفته باشد.

 

Share

نظرات بینندگان


 1. Vote -1 Vote +1
  مهرداد
  2013/07/06 - 12:08 ق.ظ

  با سلام اگر بوی روغن سوخته در پارکینگ به مشام برسد و اگزوز آجری رنگ نباشد و دوده زده باشد بدون هیچ دودی از اگزوز نشانه چیست؟

  [پاسخ]

 2. Vote -1 Vote +1
  احمد
  2014/05/25 - 12:20 ب.ظ

  سلام ازاگزوز موتورسیکلت من دودآبی خارج می‌شود ولی بعداز3ماه روغن شوعوض کردم اصلاروغن کم نکرده دلیلش چیه؟

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  احمد پاسخ در تاريخ می 25th, 2014 12:23 ب.ظ:

  هیشکی جواب نمی‌ده؟

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  Artin پاسخ در تاريخ جولای 13th, 2014 10:51 ب.ظ:

  احتمالا موتورت 2زمانست که هم دود میکنه و هم مشکلی نداره.
  درضمن روغن سوزی قرار نیست کل روغن انجین رو بسوزونه. خیلی کم روغن مصرف سوختن میشه .

  [پاسخ]

 3. Vote -1 Vote +1
  رضا
  2014/11/16 - 8:02 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من پراید صفر 131se یورو 4 دارم.مصرف سوخت ماشینم بیش از حده و از اگزوز دود سیاه خارج میشه.بردم گارانتی ecu رو واسم عوض کردن اما درست نشد نمیدونم چیکار کنم دلیلش رو اگه راهنمایم کنید ممنون میشم .فوری

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  ناشناس پاسخ در تاريخ دسامبر 13th, 2014 10:32 ب.ظ:

  بسباپییا

  [پاسخ]

 4. Vote -1 Vote +1
  امید
  2014/12/14 - 7:03 ب.ظ

  با سلام و ممنون از سایت خوبتون. ما تو یک کارگاه کار میکنیم که خیلی از شهر فاصله داره و دسترسی به تعمیرکار ندارم. خلاصه یک موتور لیستر دیزلی دو سیلندر داریم که یک روزه وقتی سرده روشن میشه ولی داغ میکنه دود سیاه غلیظ ازش میاد بیرون و موتور خاموش میشه اینم بگم که هندل خیلی سفت میشه موقع داغ کردن. متشکر میشم اگر جوابم رو سریعتر بدید

  [پاسخ]

 5. Vote -1 Vote +1
  مرتضی
  2015/01/14 - 2:22 ب.ظ

  سلام
  اگر یک روز کامل موتور سکلت با یک چهارم لیتر روغن رونده شه چی میشه؟؟
  از اون روز به بعد فقط اولش که روشنش میکنم دود غلیظ سفید به مدت سی ثانیه میاد بعد ول میشه
  چکار کنم/
  مکانیکا میگن ارزش نداره باز شه بذار کامل که داغون شد بیارش
  نظر شما چیه؟
  سپاس

  [پاسخ]

 6. Vote -1 Vote +1
  مینا
  2015/04/19 - 3:33 ب.ظ

  سلام
  ماشینه من دوو ماتیزه که موقع تعویض روغن بجای 3 لیتر 5 لیتر روغن ریختن داخلش. از همون موقع دود آبی از اگزوزش میاد بیرون و مخزن آب رادیاتور همون موقع پرهز روغن شد که تخلیه کردم و شستم . اما تو همه شلنگای ماشین روغنه و همچنان دود میکنه و روغن کم میکنه . هرجا میبرم 1 چیز میگن . باید موتور باز بشه ؟؟؟

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  ناشناس پاسخ در تاريخ نوامبر 22nd, 2015 3:15 ب.ظ:

  نخیر روغن ماشینتو کمش کن وبزار باهمون وضعیت تایک مدتی کلرکنه

  [پاسخ]

 7. Vote -1 Vote +1
  صادق
  2015/05/12 - 4:07 ب.ظ

  علت دود سیاه خودرومن جیست مصرفش خیلی بالاست وبیشتردرمواقع خلاص که سرگازمیدم دودکاملاسیاه ازش بیرون میزنه والان جدیدا درموقع حرکت صدای سوپاپ کاملاشنیده میشه لطفاعلتش رابگین ممنون میشم خودرومن ۴۰۵ مدل ۹۲مثلایورو۴هم هست ممنونم میشم

  [پاسخ]

  Vote -1 Vote +1
  Majid پاسخ در تاريخ مارس 13th, 2017 12:07 ق.ظ:

  بده شستشو انژکتور درست میشه

  [پاسخ]

 8. Vote -1 Vote +1
  صادق
  2015/05/12 - 4:11 ب.ظ

  باسلام خودرو۴۰۵ مدل ۹۲ دارم که مصرفش خیلی بالاست پتاسیوم دریجه گازش هم عوض کردم ولی همجنان سوخت بالاست دیگه جکارش کنم موندم

  [پاسخ]

 9. Vote -1 Vote +1
  حمید
  2015/05/13 - 4:21 ب.ظ

  سلام
  ماشین من هفته گذشته سوپاپ زد برای رفع مشکل تعمیرکار سوپاپ‌هارو تعویض کرد و سرسیلندر رو پیش تراشکار بردم وبعد از بستن دوباره سرسیلندر متاسفانه ماشین درست که نشد بدتر هم شد.ماشین اب و روغن قاطی کرد از اگزوز دود سفید و آب خارج میشه
  سوال من از شما دوستان عزیز این هستش که
  مشکل دوم میتونه در اثر خطای تعمیر کار یا تراشکار باشه یا نه؟اگر جواب مثبته من چه جوری باید پیگیری کنم ؟

  [پاسخ]

 10. Vote -1 Vote +1
  ahmad
  2015/09/26 - 8:35 ب.ظ

  سلام مطالب عالی بود

  [پاسخ]

 11. Vote -1 Vote +1
  شاهین
  2016/03/01 - 7:46 ب.ظ

  سلام.ماشینم پژو۴۰۵ هست.صفر نیست.مدل۸۵ .وقتی روشن شد دودهای سفید غیر ضخیم از اگزوز خارج میشه.و وقتی ماشین در حال حرکت نیست کاپوت و ک بالا میزنم احساس میکنم مثل هلی کوپتر موتور صدا میکنه و صدایش کممی‌زیاده تشخیصی می‌دهید؟

  [پاسخ]

 12. Vote -1 Vote +1
  عطا
  2016/07/11 - 4:42 ق.ظ

  جناب من یه تندر دارم 7 ماهه خریدم هیچ دود قابل مشاهده ای بیرون نمیاد اما گرده سیاهی داخل اگزوز وجود داره و حتی یخورده سر اگزوزم رو سیاه کرده مصرف رو کامپیوتر سفری نرمال نشون میده ایا یخورده گرده سیاه طبیعیه یا نه

  [پاسخ]

نظر شما


نظرسنجی

 • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب