کد خبر: 19818 | تاریخ انتشار: 2013/08/03 - | تعداد بازدید:

رئیس کل بانک مرکزی:
می‌خواستند ۷۵ کشتی خودرو و کالای لوکس به اسم دارو وارد کنند!

رئیس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه عده ای این روزها با شلوغ کاری می‌خواستند ۷۵ کشتی خودرو و کالای لوکس به اسم دارو و کالای اساسی وارد کنند که نگذاشتم، کسانی را که می‌خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند را تهدید به برخورد قضایی کرد.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی – محمود بهمنی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره توقف ثبت سفارش کالای اساسی و دارو با ارز ۱۲۲۶ تومان، اظهار داشت: اصلاً توقف نداریم. ارز مورد نیاز کالاهای اساسی در بودجه امسال دیده شده و باید مابه‌التفاوت آن از محل بودجه تأمین شود.
وی در همین ارتباط درباره اظهارات مسئولان مختلف درباره جلوگیری بانک مرکزی از ترخیص دارو و کالای اساسی از گمرک، افزود: منتهی این‌ها یک مقدار شلوغ می‌کنند و قصد دارند کالاهای غیر اساسی را هم لا به لای دارو و کالای اساسی با نرخ ۱۲۲۶ ترخیص کنند و بعد در بازار آزاد با نرخ ۳۰۰۰ الی ۳۱۷۰ تومان بفروشند.

* آقایان می‌خواهند از آب گل آلود ماهی بگیرند/ بیت‌المال را مجانی تحویلشان نمی‌دهم

به گزارش مشرق، رئیس کل بانک مرکزی ضمن تأکید بر اینکه پشت پرده اعتراضات به عدم ترخیص دارو و کالای اساسی نقشه برای ورود کالاهای لوکس با ارز ۱۲۲۶ تومان و فروش با ارز ۳۰۰۰ تومان است، در پاسخ به خبرنگار ما که گفت اما اخبار زیادی از داروهای دپو شده در گمرک بیرون آمده است، تصریح کرد: درباره دارو و کالای اساسی هیچ مشکلی نداریم و این‌ها با ارز ۱۲۲۶ تومان ثبت سفارش می‌شوند و مابه‌التفاوت آن با ارز رسمی‌هم در بودجه دیده شده است و پرداخت می‌شود.
بهمنی با اشاره به اینکه واقعاً هیچ مشکلی برای ترخیص دارو و کالای اساسی با ارز ۱۲۲۶ تومان وجود ندارد، گفت: اما عده ای شانتاژ می‌کنند و بر این باور هستند که با شلوغ کاری می‌توانند از آب گل آلود ماهی بگیرند. این درست نیست که ما بیت‌المال را دقیقاً تأکید می‌کنم بیت‌المال را مفت و مجانی با ارز ۱۲۲۶ تومان در اختیار این افراد قرار دهیم که آن‌ها در بیرون با نرخ ۳۱۰۰ تومان بفروشند.
خبرنگار گفت: آقای دکتر بنده از ابتدا اظهارات شما را درباره ارز ۱۲۲۶ تومان و اعتراضات وارده این داستان دنبال کردم، شما به شدت مخالف ترخیص کالاها با ارز ۱۲۲۶ بدون پرداخت مابه‌التفاوت بودید، چه شد که یک باره و آن هم چند روز مانده به پایان کار دولت دهم رضایت دادید که دارو و کالاهای اساسی دپو شده در گمرک ترخیص شود؟
رئیس کل بانک مرکزی پاسخ داد: رضایت ندادم. یارانه کالاهای اساسی در بودجه دیده شده و بایستی مابه‌التفاوت آن‌را پرداخت کنند ولی نکردند به همین منظور بانک مرکزی تعهد گرفت که بعد از ترخیص و فروش این مبلغ را برگردانند.

* از ابتدا مشکلی با ترخیص دارو نداشتیم/ به اسم دارو کالاهای لوکس وارد می‌کنند

بهمنی در پاسخ به سؤال خبرنگار مبنی بر اینکه چرا بانک مرکزی آنقدر دیر تصمیم به ترخیص دارو و کالاهای اساسی با دریافت تعهد از واردکنندگان گرفت؟ اضافه کرد: نه نه! عده‌ای می‌گویند این کالاها را مجانی بدهید و ما ببریم هر کاری دلمان می‌خواهد با آن انجام دهیم، این‌طور که نمی‌شود.
رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: یک عده به دنبال استفاده از رانت و فرصت‌های مذکور هستند اما من هم در همین ارتباط گفتم بسیار خب، آن کالاهایی که جزو کالاهای اساسی به حساب می‌آیند حتی اگر پول ندارند بیایند تعهد بدهند که بعد از ترخیص کالا و فروش در بازار مابه‌التفاوت را پرداخت می‌کنند.
وی افزود:ولی مگر می‌شود خزانه را همین‌طور داد تا عده‌ای بردارند و بروند؟ این پول مملکت است، پول مردم است، اجازه نمی‌دهم با این پول هر کاری خواستند انجام دهند.
خبرنگار گفت: آقای دکتر درباره ماجرای دارو هم توضیح دهید؟ چرا درباره داروهایی که با جان مردم و بیماران ارتباط مستقیم داشت آنقدر دیر تصمیم گرفتید؟
بهمنی ضمن تأکید بر اینکه درباره ترخیص دارو هیچ مشکلی وجود نداشته و ندارد، توضیح داد: بیشتر از سال گذشته برای دارو ارز تخصیص دادیم؛ شما توجه داشته باشید که بانک مرکزی ارز را تخصیص می‌دهد و باید در مقابل ریال را از این افراد دریافت کند. منتهی چون آقایان قصد ندارد ریال ارز دریافتی از بانک مرکزی را پرداخت کنند فکر می‌کنند با شلوغ کردن می‌توانند کالاها را ترخیص کنند و پولش را هم ندهند و یک آب هم رویش بخورند.
وی صراحتاً گفت: اجازه بدهید من راحت در این باره بگویم، داستان به این سادگی نیست؛ هیچ مشکلی از نظر دارو و کالای اساسی نداریم؛ بانک مرکزی فقط جلوی رانت و فساد را به هر ترتیبی شده گرفته است.

* چرا گمرک بانک مرکزی را متهم اول عدم ترخیص دارو اعلام کرد؟ / برخورد قضایی می‌کنیم

رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به ذکر این نکته از سوی خبرنگار ما مبنی بر اینکه پیگیری‌های تسنیم از گمرک حاکی از این بود که بانک مرکزی اجازه ترخیص داروها از گمرک را نمی‌دهد، تصریح کرد: نه. می‌دانید چرا این را می‌گویند؟ اول توجه داشته باشد که ما برای ترخیص داروها اجازه می‌دهیم اما مشکل اینجاست که آقایان قصد دارند لا به لای داروها انواع کالاهای لوکس و تجملی را ترخیص کنند.
وی گفت: این‌ها به هوای دارو و کالای اساسی قصد دارند یک سری کالاهای دیگر را هم ترخیص کنند که بانک مرکزی اجازه انجام این کار را نمی‌دهد و می‌گوید باید برای ترخیص این کالاها مابه‌التفاوت به بانک مرکزی پرداخت شود؛ این‌طور نیست که با ۱۲۲۶ کالا ترخیص شود و هر طور و با هر قیمتی دلشان خواست در بازار بفروشند.
بهمنی ضمن تأکید بر ضرورت رسیدگی به موارد مذکور از برخورد قانونی و قضائی با افرادی خبر داد که در مصاحبه‌های خود بانک مرکزی را متهم اصلی عدم ترخیص دارو و کالای اساسی اعلام کردند.
این عضو کابینه دولت دهم بار دیگر بر این نکته که کالاهای لوکس و تجملی را نباید قاطی دارو و کالای اساسی بکنند و قصد ترخیص آن‌ها را داشته باشند، اظهار داشت: ما اصلاً هیچ مشکلی درباره دارو و کالای اساسی نداریم به خاطر اینکه مابه‌التفاوت ارز ۱۲۲۶ با ۲۴۷۰ تومان کالا و دارو در بودجه دیده شده و پرداخت هم می‌شود، البته ما گفتیم که واردکنندگانی که الآن هیچ پولی ندارند می‌توانند با تعهد کالاهایشان را ترخیص کنند.

* بانک مرکزی اجازه ترخیص خودرو به اسم دارو را نمی‌دهد

خبرنگار گفت: به همین خاطر شرط کردید که نمایندگان بانک مرکزی، گمرک، وزارت بهداشت و وزارت صنعت، هنگام ترخیص دارو و کالاهای اساسی در بنادر حضور داشته باشند؟
رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ ضمن تأیید نکته مذکور صراحتاً ادامه داد: دیگر نباید خودرو به اسم دارو و با ارز ۱۲۲۶ تومان ترخیص شود.
خبرنگار از وی پرسید یعنی به اسم دارو طی این مدت خودرو در بنادر بوده و مسئولان به اسم دارو قصد ترخیص خودرو را داشتند؟ که بهمنی گفت: من بیشتر از این توضیح نمی‌دهم؛ اما شما توجه کنید که یک سری کشتی در گمرک می‌آید و بعد اعلام می‌کنند فلان مقدار کشتی پشت بندر منتظر است. این کشتی‌ها چی هستند؟ باید یک نفر از نزدیک برود و ببیند این کشتی‌ها واقعاً چه چیزی حمل کرده‌اند؟

* فقط ۸ کشتی از ۸۳ کشتی حاوی دارو و کالای اساسی بود/ ۷۵ کشتی دیگر لوکس بودند

بهمنی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ما مبنی بر اینکه با احتساب موارد مذکور ۸۳ کشتی که اعلام شده بود حاوی کالاهای اساسی هستند و اجازه ترخیص ندارند شامل خودرو و کالاهای لوکس بوده‌اند؟ خاطرنشان کرد: اصلاً این کشتی‌ها شامل دارو و کالاهای اساسی نبودند؛ مجموع کشتی‌های حامل دارو و کالاهای اساسی ۷ الی ۸ کشتی بودند که تازه رسیده بودند و ما به محض رسیدن آن‌ها گفتیم سریعاً نسبت به ترخیص این کشتی‌ها اقدام کنید و حتی اگر پول نداشتند با تعهد کالاهایشان ترخیص شود.
وی گفت: بانک مرکزی باید پول این کالاها را بگیرد و به خزانه واریز کند؛ این پول بیت‌المال است اما آقایان می‌گویند بگذارید ما بدون پرداخت پول این کالاها را با ارز ۱۲۲۶ وارد کنیم؛ متأسفانه ما نمی‌توانیم هر چیزی را بگوییم و به همین خاطر آقایان در این مدت هر چه دلشان خواسته گفته‌اند.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی تمام متخلفان را به دادگاه می‌کشاند و این طور نیست که هر چه دلشان بخواهد بگویند و با شلوغ کردن جامعه و شانتاژ کالاها را بردارند و بروند؛ ما اجازه چنین کاری را نمی‌دهیم.

Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب