کد خبر: 19824 | تاریخ انتشار: 2013/08/03 - | تعداد بازدید:

دبیر انجمن خودروسازان تشریح کرد:
دلایل کاهش ۹۲ درصدی صادرات خودرو

دبیر انجمن خودروسازان با تشریح دلایل کاهش ۹۲ درصدی صادرات خودرو طی ۴ ماهه اول امسال، گفت: برخی اظهارنظرهای نسنجیده از سوی پلیس در مورد استاندارد خودروها و وضع هزینه شماره‌گذاری خودروهای وارداتی به عراق دلیل اصلی کاهش صادرات است.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی – احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان، اظهار داشت: در سال گذشته ۹۰ درصد صادرات خودروهای ایرانی به عراق صورت گرفت اما اظهارنظر برخی مسئولان از جمله مسئولان پلیس راهور مبنی بر پایین بودن سطح استاندارد برخی خودروها باعث کاهش صادرات خودرو طی سال جاری شده است.
وی با تأکید بر اینکه خودروهای ایرانی از نظر سطح کیفی و استاندارد در سطح قابل قبولی قرار دارند، تصریح کرد: اظهارنظر برخی مسئولان در این مورد باعث ایجاد تردید در بین مسئولان عراقی برای واردات خودروهای ایرانی به این کشور شده است.
وی توضیح داد: ضمن اینکه دولت عراق بابت واردات هر دستگاه خودروی CBU هزینه شماره‌گذاری ۶٬۰۰۰ دلاری را از ابتدای امسال وضع کرده است.
نعمت‌بخش با بیان اینکه پراید، سمند و پژو ۴۰۵ خودروهای ارزان قیمتی هستند که از ایران به عراق صادر می‌شوند، گفت: متوسط قیمت خودروهای صادراتی در ۴ ماهه اول امسال حدود ۷٬۰۰۰ دلار بوده است که هزینه شماره‌گذاری حدود ۸۵ درصد قیمت این خودروها را شامل می‌شود.
وی توضیح داد: ایران خودرو و سایپا برای حل این مشکل به طور مشترک یک خط تولید خودرو در شهر اسکندریه عراق احداث می‌کنند تا خودروهای ایرانی به صورت CKD به عراق وارد و در آن جا مونتاژ شوند.
به گفته وی، برخی محصولات ایران خودرو و سایپا در اسکندریه تولید خواهد شد.
نعمت بخش ادامه داد: خط تولید خودروسازان ایرانی در اسکندریه عراق تا پایان شهریور امسال افتتاح خواهد شد که البته تحقق این مسئله به میزان همکاری وزارت صنعت عراق بستگی دارد.
دبیر انجمن خودروسازان با بیان اینکه ایجاد خط تولید خودرو در اسکندریه عراق باعث افزایش صادرات خودروی ایران خواهد شد، گفت: امیدواریم با راه‌اندازی این خط تولید، صادرات خودروهای ایرانی تا پایان سال به اندازه صادرات سال گذشته باشد.
وی ایجاد بازارهای جدید مانند آذربایجان، اکراین، مصر، نیجریه، الجزیره و روسیه را از جمله اقدامات خودروسازان ایرانی برای افزایش صادرات خودرو عنوان کرد.
به گزارش فارس، طی ۴ ماه اول سال جاری ۱۲۶۹ دستگاه خودروی تولید داخلی به ارزش ۱۰ میلیون دلار از ایران صادر شده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی ۹۳٫۹۷ درصد و به لحاظ ارزشی ۹۲٫۵۳ درصد کاهش داشته است.

Share

نظرات بینندگان


 1. Vote -1 Vote +1
  ناشناس
  2013/08/03 - 2:10 ب.ظ

  “اظهارنظر برخی مسئولان از جمله مسئولان پلیس راهور مبنی بر پایین بودن سطح استاندارد برخی خودروها باعث کاهش صادرات خودرو طی سال جاری شده است” !!!!!!!!!!
  ببینم نکنه می‌خوای بگی خودروی استاندارد تولید می‌کنی؟
  رو که نیست…

  [پاسخ]

نظر شما


نظرسنجی

 • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب