کد خبر: 20850 | تاریخ انتشار: 2013/09/16 - | تعداد بازدید:

درباره فاجعه اخیر تصادف دو اتوبوس در اتوبان قم:
رنج‌نامه مدیر عامل سابق معاینه فنی خودرو تهران

چند مرکز مکانیزه معاینه فنی خودرو سنگین توسط شهرداری تهران راه اندازی شده بود، مراکزی که هیچ گاه دوستان دولتی اجازه ندادند رونق بگیرد چون توسط شهرداری ساخته شده بود که نامش محمد باقر قالیباف بود.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی – به نقل از سایت رسمی‌وحید نوروزی، مدیرعامل سابق معاینه فنی خودرو تهران: وقتی از طریق پیامک متوجه شدم بیش از ۴۰ نفر از هم‌وطنانمان در آزاد راه تهران قم بر اثر نقص فنی اتوبوس مسافربری جان خود را از دست داده‌اند دقایقی مات و مبهوت در جای خود میخکوب شدم.هنوز که هنوز است شاید از شوک خارج نشده‌ام و مهم‌ترین نشانه‌اش هم این است که تا امروز نتوانستم کلمه ای راجع به این فاجعه بزرگ چیزی بگویم و بنویسم.
یادم می‌آید حدود سه سال قبل و در اواخر مسئولیتم در ستاد معاینه فنی خودرو تهران؛ مراسم افتتاحیه مرکز معاینه فنی خودروهای سنگین در پارک سوار آزادی بود.با موافقت دکتر قالیباف و زحمات آقای مهندس تشکری چند مرکز مکانیزه معاینه فنی خودرو سنگین توسط شهرداری تهران راه اندازی شده بود و آن روز افتتاحیه یکی از آن‌ها بود. مراکزی که هیچ گاه دوستان دولتی اجازه ندادند رونق بگیرد چون توسط شهرداری ساخته شده بود که نامش محمد باقر قالیباف بود. آن موقع تدبیر شهردار محترم تهران و معاون حمل و نقل و ترافیک ایشان این ایده بود که هر اتوبوس قبل از حرکت معاینه فنی شود و برای همین یکی از این مراکز را به دستور دکتر قالیباف در پایانه آزادی راه اندازی کردیم اما دریغ که دوستان آن موقع دولتی بگذارند عملیاتی شود.
آن روز؛آقای دکتر قالیباف،آقای مهندس چمران و خیلی‌های دیگر هم بودند.آنجا در صحبت‌هایم خطاب به شهردار تهران گفتم در حادثه سقوط هواپیما حامل خبرنگاران خودتان را با موتور سیکلت رساندید و کمک کردید اما آیا می‌دانید در همین یک ساعتی که اینجا دور هم نشسته‌ایم سه نفر از هم‌وطنانمان در اثر تصادف کشته شدند. بله ساعتی سه نفر به همین راحتی در تصادفات کشور می‌میرند.
آن روز در صحبت‌هایم خطاب به جناب دکتر قالیباف گفتم شما خودتان خلبان هستید و خوب می‌دانم اگر هواپیما کوچک‌ترین نقصی داشته باشد اجازه پرواز نمی‌دهید.از ایشان پرسیدم به نظر شما که یک خلبان هستید آیا جان مسافران بی نوایی که وسعشان نمی‌رسد با هواپیما پرواز کنند با جان کسانی که در هواپیما نشسته‌اند فرقی می‌کند؟ آیا خون آن‌ها رنگین‌تر است؟ خوب یادم هست که دکتر قالیباف به هنگام بازدید مرکز معاینه فنی؛چقدر تاکید بر بازدید مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت داشتند و آن را برای سلامتی شهروندان مهم می‌دانستند ولی حیف……..
این مقدمه را به این دلیل بیان کردم که بیش از پنج سال است می‌گویم هر اتوبوسی که از پایانه می‌خواهد خارج شود و مسافر را جابجا کند باید الزاماً همانند هواپیما مورد بازرسی دقیق فنی قرار گیرد. ده‌ها بار گفتم آن فردی که نام مدیر فنی را به خود گذاشته و از اتاقش تأییدیه فنی اتوبوس را امضا می‌کند چاره کار نیست. در سال ۲۰۱۳ خنده دار است که سیستم تعلیق و ترمز خودرو را به دست یک انسان بسپاریم و تأییدیه از او آن هم از راه دور و صرفاً با یک نگاه بگیریم.
آن‌هایی که نسبت به واژه معاینه فنی حساسیت دارند و با شنیدن این واژه کهیر می‌زنند کجا رفته‌اند؟ آن آقایی که با سوء استفاده از لباس و عنوان خود چشمانش را بر پنج ساله شدن معاینه فنی بست و در حقیقت خودش عامل تصویب شد شب‌ها خوابش می‌برد؟! آن آقایی که راه سوء استفاده و نان حرام خوردن را در مراکز معاینه فنی برخی شهرستان‌ها هموار کرد کجاست؟ آن آقایی که ۱۰ سال پیش در وزارت کشور با من درگیر شد تا سواد خواندن و نوشتن را برای متقاضیان احداث مراکز معاینه فنی سنگین به تصویب برساند کجاست؟ مگر ما چه می‌گفتیم؟ تنها اصرار من این بود که مهندسی که ۱۶ سال درس خوانده بتواند مجوز بگیرد که با علم خود نگذارد این راه به ناکجاآباد ختم شود.
آن‌هایی که با بی تدبیری و سوء استفاده از اختیارات خویش و نیز از بی اطلاعی تصویب کنندگان توانستند پای افسران بازنشسته پلیس راهنمایی و رانندگی را که به عنوان کارشناس احراز اصالت در مراکز معاینه فنی خودرو مستقر بودند کوتاه کنند حرفی برای گفتن ندارند؟
آقایی که همه چیز را در مراکز معاینه فنی خودروی سنگین برون شهری می‌خواست کدخدا منشی حل کند کجاست؟ چقدر ما را تحت فشار گذاشتید که چرا سه مرکز مکانیزه معاینه فنی خودروهای سنگین شهرداری تهران  بعضی وقت‌ها اتوبوس‌های برون شهری را هم معاینه می‌کند.سه مرکز ما را به حالت نیمه تعطیل در آوردید خودتان چه کردید؟ چه جوابی دارید؟

وقتی حکایت پسر بچه‌ای را خواندم که سالیان قبل پدرش را از دست داده بود و در این فاجعه مادرش او را به بیرون از اتوبوس پرتاب کرد و خودش در شعله‌های آتش سوخت جگرم کباب شد. او چه گناهی کرده بود؟ آیا کدامتان می‌دانید که شاید او در آینده یک پروفسور حسابی برای ایران زمین نمی‌شد؟ آیا می‌ارزید که با لج و لجبازی نگذاشتید معاینه فنی مکانیزه هر اتوبوس قبل از حرکت در پایانه‌های مسافربری و یا حتی شهر مبدأ عملیاتی شود؟
آن آقایانی که می‌گفتند معاینه فنی برای عده ای نان دانی شده است کجا هستند؟ خب حالا که زحمت کشیدید و معاینه فنی را نابود کردید و موفق شدید با قدرت تمام جلوی نان دانی شدن معاینه فنی را بگیرید خوشحال هستید؟ آن وقت می‌روید و از صحنه تصادف در آزاد راه تهران قم بازدید می‌کنید و با افتخار؛ نقص فنی و ترکیدگی لاستیک را عامل فاجعه اعلام می‌کنید؟ این همه گفتیم آقایان نگویید عامل انسانی اولین عامل تصادفات جاده ای و مرگ شهروندان است. طبق کدام پژوهش و تحقیقات این‌گونه سخن می‌گویید؟ عامل جاده و عامل راه را آنقدر بی اهمیت جلوه می‌دهید که گویی همه چیز طبق استانداردهای روز دنیاست.
قلبم مالامال از درد است و خداوند را شاهد می‌گیرم که بغض مرا رها نمی‌کند. راه حل‌ها آنقدر ساده هستند که گاهی متعجب می‌شویم که چرا نمی‌گذارند! عجب دنیای سخیفی شده است. بگذارید دیگر در مورد پشت پرده‌های معاینه فنی مکانیزه خودرو و بیراهه رفتن آن و نقش برخی از آقایان در سطح ملی سخن نگویم که این قصه سر دراز دارد! بگذارید به همین چند خط بسنده کنم و از خداوند بزرگ بخواهیم که هر کسی در هر موقعیتی اگر به خداوند و خلق خدا خدمت می‌کند پایدار و پیروز باشد و آن‌هایی را هم که راهی به جز این می‌روند انشالله تلنگری بخورند و به راه راست هدایت شوند.

Share

نظرات بینندگان


  1. Vote -1 Vote +1
    ساسان
    2014/08/11 - 8:44 ق.ظ

    واقعا متاثر شدم و بسيار متاسف!نمي دانم چه بگويم. تجربه 18ساله من در يك ارگان دولتي اين است كه هر كس بدون غل و غش و پاك كار كند بسيار برلي او سنگ اندازي مي شود.

    [پاسخ]

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب