کد خبر: 23102 | تاریخ انتشار: 2014/01/11 - | تعداد بازدید:

داستان‌هایی که عراقی‌ها از «پراید» می‌سازند! (تصاویر)

پایگاه اطلاع‌رسانی خودروسازی: دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی‌ایران (ایرنا) در بغداد، در گزارشی به بررسی وضعیت خودروهای ایرانی مخصوصا پراید در افکار عمومی‌مردم عراق پرداخته است. این خبرگزاری در گزارش خود آورده است که خودرو «پراید» ایران که دست اندرکاران قصد دارند بزودی آن را به «پیکان» ملحق کنند، مدت‌ها است که در عراق به سرگرمی‌تبدیل شده و به قول عراقی‌ها، برای آن «داستان» می‌سازند.

80989235-5411759

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود آورده است که: شکل، نحوه و لحن سخن گفتن درباره این خودرو ایرانی در میان عراقی‌ها بگونه‌ای به نظر می‌آید که این خودرو در دیدگاه عراقی‌ها بین بد و خیلی خوب مانده است.
در شبکه‌های اجتماعی، از فیس بوک و یوتیوب گرفته تا شبکه‌های تلویزیونی درباره این خودرو ایرانی حکایت‌ها شنیده می‌شود، از نمایش طنز تلویزیونی تا پخش تصاویر تصادفات مرگباری که همراه با موسیقی حزن آور گذاشته شده است.
از جمله نکات جالبی که نام این خودرو را در عراق پرآوازه ساخته، جمله‌ها و عباراتی است که راننده تاکسی‌ها پشت شیشه‌های خودرو‌ها درج کرده‌اند.

9211_121

سایبا (سایپا)، افسردگی و ملالت را به چالش می‌کشد، کوچولو منو ول کن (خطاب به خودروهای عقبی)، هرکس از من سبقت بگیرد، ناجوانمرد است، نترس، بزرگ شدی،‌هامر می‌شی (خودرو آمریکایی) و این سایبا نیست، دختر عشیره است، از جمله عباراتی طنز نوشته شده در شیشه عقب پراید‌ها در عراق است که تماما تاکسی شده‌اند.
در فضای مجازی هم عکس‌ها و تصاویر و حتی فیلم‌های غیر حرفه‌ای زیادی از پراید دیده می‌شود. یکی از این تصاویر، پرایدی را پس از برخورد با یک تیر برق نشان می‌دهد که به دو نیم شده و دو نیمه به فاصله بسیار زیادی از هم دیده می‌شوند. سپس بر روی تصویری گفته می‌شود ˈآینده سایباˈ، گویا سرعت خودرو هنگام برخورد با تیر برق حداقل 170 کیلومتر بوده است.

9227_885

تصاویر دیگری هم در فضای مجازی از این خودرو دیده می‌شود، مثلا تصاویری از داخل پراید که کیلومتر شمار را روی عدد 170 نشان می‌دهد، یا پرایدی که با ایجاد تغییرات به خودرو مسابقه (رالی) تبدیل شده و اتفاقا یکی از پربیننده‌ترین تصاویر یوتیوب در عراق بود.
نام این خودرو ایرانی که طی سال‌های اخیر دستکم 30 هزار دستگاه از آن تنها در بغداد فروش رفته و هر روز دستگاه‌های جدیدی از آن را می‌توان در پایتخت عراق دید که به ناوگان تاکسیرانی بغداد و سایر شهر‌ها اضافه می‌شود، امروز از هر خودرو خارجی دیگری در عراق شناخته شده‌تر است و به رغم همه طنز‌ها و جوک‌هایی که ساخته شده، به خودرو محبوب برای گروهی از عراقی‌ها تبدیل شده است.
آخرین موردی که دوباره پراید را سرزبان‌ها انداخت، هنگام باران‌های شدید پاییزی بود که این خودرو به ˈخودرو آبی – خاکیˈ هم شهرت یافت و اتفاقا شبکه تلویزیونی ˈهنا بغدادˈ هم با همین وصف، در نمایشی طنز به آن پرداخت.

9216_786

اهالی بغداد آن روز‌ها می‌دیدند که برخی خودروهای گران قیمت در آب گرفتگی‌های پایتخت خاموش شده بود، ولی پراید آب را می‌شکافت و به راه خود ادامه می‌داد و همه چشم‌ها را گرد کرده بود.
حالا این پراید که در عراق به سایبا معروف است، با «ابوسایق» (راننده)‌هایش که به تند راندن شهرت دارند، هر روز یک سوژه دارد.
این خودرو، ارزان، کم دردسر و کم خرج، بهترین زمینه اشتغال برای جوانانی شده است که تصمیم گرفته‌اند، آینده‌شان را با مسافرکشی بسازند و برای خرید آن حدود هفت هزار دلار بیشتر نیاز ندارند.

9217_322

راننده‌های این خودرو‌ها نیز حکایتی دارند؛ وقتی بفه‌مند ایرانی هستی، سر سخن را با پراید می‌گشایند که: تولید خود ایران است و صادراتی است، نه مونتاژ عراق! آن‌ها تولید ایران را نسخه اصلی می‌دانند و با کیفیت‌تر! و سپس صحبت از بقیه مزایای این خودرو می‌شود تا برسد به اینکه ایران کشوری امن است و شهرهایی زیبا دارد و اینطور که از این صحبت‌ها بر می‌آید هرکدامشان یا قبلا به ایران سفر کرده‌اند، یا قصد دارند بزودی سفر کنند.
البته، سمند هم دیگر خودرو ایرانی است که در خیابان‌های بغداد و سایر شهرهای عراق، به صورت انبوه به چشم می‌آید و آن‌ها که سوارش هستند، از آن راضی؛ البته خیلی از عراقی‌ها آن را از سایر خودروهای خارجی تشخیص نمی‌دهند.
با این همه، سمند که علاوه بر بکارگیری در ناوگان تاکسیرانی، به صورت شخصی هم فروش زیادی داشته، آنقدر‌ها که پراید در عراق شهرت یافته، سوژه نیست

Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب