کد خبر: 2504 | تاریخ انتشار: 2011/11/08 - | تعداد بازدید:

تاثير ارتقاي گازوئيل به استاندارد يورو4 بر آلايندگي خودروها

اثرات ارتقاي استاندارد گازوئيل به يورو 4 بر آلايندگي خودروهاي تجاري اعلام شد.

هاشم یکه‌زارع ـ مدیرعامل ایران خودرو دیزل ـ در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: ارتقای استاندارد آلایندگی گازوئیل از یورو 2 به یورو 4 تاثیرات زیادی در کاهش آلایندگی خودروهای تجاری خواهد داشت.

وی با بیان این‌که با ارتقای استاندارد آلایندگی گازوئیل به یورو 4، آلایندگی منوکسید کربن نیز از شاخص 4 به 1.5 کاهش خواهد یافت، خاطرنشان کرد: همچنین در آن صورت آلایندگی ذرات معلق نیز از شاخص 0.15 درصد به 0.02 درصد کاهش می‌یابد.

وی ادامه داد: در گازوئیل متناسب با استاندارد یورو 4، درصد آلایندگی هیدروکربن‌های نسوخته نیز از شاخص 1.1 به 0.46 کاهش می‌یابد. آلایندگی اکسیدنیتروژن نیز از شاخص 7 به 3.5 می‌رسد.

یکه‌زارع با بیان این‌که برای توزیع گازوئیل متناسب با استاندارد یورو 4 باید درصد سولفور گازوئیل به زیر50 پی‌پی‌ام کاهش یابد، تاکید کرد: همراه با سوخت گازوئیل یورو 4 باید ماده add blue نیز توزیع و مصرف شود؛ در غیر این صورت آلایندگی سوخت یورو 4 از سوخت یورو صفر نیز بیشتر خواهد بود.

وی افزود: در صورت ارتقای استاندارد موتور، گازوئیل متناسب با یورو 4 باید در جایگاه‌های سوخت‌رسانی سراسر کشور توزیع شود، زیرا توزیع ناقص این سوخت موجب صدمه به موتور خودرو و همچنین رشد آلایندگی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، پیش از این رییس سازمان ملی استاندارد ایران اعلام کرده بود که وزارت نفت متعهد شده از ابتدای شهریور سال آینده سوخت متناسب با استاندارد یورو 4 را در جایگاه‌های سراسر کشور توزیع کند.‌

Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب