کد خبر: 25828 | تاریخ انتشار: 2014/05/14 - | تعداد بازدید:

آمریکائی‌ها شریک بعدی خودروسازان ایرانی؟

اگرچه هنوز اخباری رسمی از مذاکرات خودروسازان آمریکایی با ایرانی‌ها منتشرنشده و به‌اصطلاح نه به بار است و نه به دار، اما بدون تردید اگر شایعه آمدن آمریکایی‌ها به «جاده مخصوص» به واقعیت تبدیل شود «دلواپسان» بازهم وارد میدان خواهند شد تا به بهانه‌های مختلف مانع ارتباط بزرگان صنعت خودرو دنیا با شرکت‌های خودروساز ایرانی شوند.

پایگاه اطلاع‌رسانی خودروسازی – پس از توافق هسته‌ای ژنو بود که رسانه‌های اروپایی خبر از مذاکرات پنهان نمایندگان خودروسازی آمریکا با ایران دادند و حالا گویا دوباره مذاکراتی در حال انجام است.
گفته می‌شود دو شرکت خودروساز آمریکایی تمایل به همکاری با همتایان ایرانی خود دارند. گرچه این خبر به‌طور رسمی‌از سوی دو طرف تأیید نشده اما بعید نیست شریک آینده خودروسازی ایران خودروسازانی از این کشور باشد.

قوت گرفتن شایعه مذاکره خودروسازان آمریکایی و ایرانی

شریک جدید خودروسازان ایران؟

درحالی مدت‌ها خبری از شایعات حضور خودروسازان آمریکایی در ایران نبود، دوباره این شایعه بر سر زبان‌ها افتاده و گفته می‌شود مذاکراتی میان نمایندگان دو طرف در حال انجام است.
به گفته منابع آگاه، برخی خودروسازان آمریکایی ظاهراً اقداماتی را در «جاده مخصوص» آغاز کرده و در حال انجام مذاکراتی با همتایان ایرانی خود هستند، هرچند هنوز خبری رسمی‌در این مورد منتشر نشده است.
گفته می‌شود فورد و کرایسلر دو خودروساز آمریکایی هستند که برای حضور در ایران تمایل دارند و این در حالی است که پیش‌تر اخباری مبنی بر حضور جنرال موتورز (دیگر خودروساز بزرگ آمریکا) نیز در «جاده مخصوص» شنیده می‌شد.
البته تا به امروز نه فورد نه کرایسلر و نه جنرال موتورز هیچ‌کدام خبری رسمی‌از مذاکره با خودروسازان ایرانی منتشر نکرده‌اند و ایرانی‌ها نیز واکنش خاصی در این مورد نداشته‌اند. در واقع همین‌که هیچ‌کدام از طرفین مذاکرات خود را نه تأیید می‌کنند و نه تکذیب، خود بر قوت انجام مذاکره می‌افزاید و هیچ بعید نیست تا چندی دیگر اخباری رسمی‌در این مورد منتشر شود.
اما قوت گرفتن شایعه حضور خودروسازان آمریکایی در ایران در حالی است که همزمان ایران‌خودرو نیز اعلام کرده می‌خواهد شریکی معتبر و غیر فرانسوی برای خود دست‌وپا کند.
ایران‌خودرویی‌ها که به‌تازگی مذاکراتی مثبت را با پژو داشته و احتمالاً تا چندی دیگر شراکتی دوباره را باهم آغاز خواهند کرد به دنبال شریکی غیر از پژو نیز می‌گردند و حالا برخی معتقدند شاید این «شریک» آمریکایی باشد.
اگر به‌واقع چنین بوده و ایران‌خودرو با خودروسازان آمریکایی مذاکره کرده باشد باید بازهم منتظر واکنش «دلواپسان» بود چه آنکه حضور پژو را برنمی‌تابند چه رسد به امثال جنرال موتورز و فورد.
«دلواپسان» پیش‌تر دلواپسی خود را از شراکت دوباره ایران‌خودرو و پژو ابراز کرده‌اند و حالا اگر پای خودروسازان آمریکایی وسط بیاید قطعاً واکنش تندتری را از آن‌ها شاهد خواهیم بود.
حالا این پرسش مطرح می‌شود که مخالفان پژو و خودروسازان آمریکایی به دنبال چه هستند؟ آیا «دلواپسی» آن‌ها به خاطر گذشته پژو و مسائل سیاسی با آمریکایی‌ها است یا واقعاً چیزی را در قرارداد و همکاری با فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها می‌بینند که کارشناسان و مذاکره‌کنندگان خودرویی نمی‌بینند؟
داستان پژو را که دیگر همه می‌دانند؛ شرکتی فرانسوی که طی دو دهه با ایران‌خودرو شراکت و همکاری داشت اما به دلیل خرید بخشی از سهامش توسط جنرال موتورز آمریکا رابطه‌اش را با ایران‌خودرو قطع کرد.
این قطع ارتباط البته به ضرر هر دو طرف تمام شد چه آنکه ایران‌خودرو به مشکلات زیادی در تولید برخورد و تیراژش به‌شدت افت کرد و از آن سو پژو نیز بازاری بزرگ و بی‌دردسر را از دست داد.
دلیل اصلی رفتن پژو از ایران تحریم‌ها بود وگرنه این شرکت فرانسوی به‌هیچ‌وجه راضی به از دست دادن شریکی قانع مثل ایران‌خودرو و بازاری بزرگ مثل ایران نبود. طبعاً ایران‌خودرو و نیز که سال‌ها با پژو کارکرده و سبد محصولاتش پر بود از خودروهای این خودروساز فرانسوی، راضی به جدایی نبود چون سخت می‌توانست در شرایط تحریم شریک و همکاری مانند پژو پیدا کند. هر چه بود پژو و ایران‌خودرو باوجودی که تمایلی به قطع ارتباط نداشتند از یکدیگر جدا شدند تا هر دو روزهای سختی را بدون هم تجربه کنند.
حالا بعد از دو سال این دو شرکت دوباره در کنار هم قرارگرفته‌اند تا به‌احتمال زیاد بار دیگر همکاری مشترکشان را آغاز کنند. گفته می‌شود اوایل تابستان فصلی جدید در شراکت ایران‌خودرو و پژو رقم خواهد خورد و این دو پس از دو سال و اندی بازهم در کنار هم زندگی تازه‌ای را آغاز خواهند کرد.
این در حالی است که پژو هنوز نیامده با موجی از نگرانی از سوی «دلواپسان» روبه‌رو شده و آن‌ها (دلواپسان) نگران همکاری دوباره این خودروساز فرانسوی با ایران‌خودرو هستند. از نظر آن‌ها پژو باید تاوان رفتار گذشته‌اش را پس بدهد و در غیر این صورت نباید دوباره میهمان «جاده مخصوص» شود.
حالا هم اگرچه هنوز اخباری رسمی‌از مذاکرات خودروسازان آمریکایی با ایرانی‌ها منتشرنشده و به‌اصطلاح نه به بار است و نه به دار، اما بدون تردید اگر شایعه آمدن آمریکایی‌ها به «جاده مخصوص» به واقعیت تبدیل شود «دلواپسان» باز هم وارد میدان خواهند شد تا به بهانه‌های مختلف مانع ارتباط بزرگان صنعت خودرو دنیا با شرکت‌های خودروساز ایرانی شوند.
داستان حضور آمریکایی‌ها در «جاده مخصوص» به اواخر سال گذشته برمی‌گردد؛ به‌روزهایی که فضای سیاسی و بین‌المللی علیه ایران کمی‌آرام شده و توافق هسته‌ای ژنو این فرصت را به خودروسازان ایرانی و خارجی داده بود تا مذاکراتی را برای همکاری و شراکت با یکدیگر انجام بدهند. همان روزها بود که روزنامه فرانسوی فیگارو در خبری مدعی شد نمایندگان بزرگ‌ترین خودروساز آمریکا (جنرال موتورز) راهی ایران شده و پای میز مذاکره با ایران‌خودرویی‌ها نشسته‌اند.
این خبر البته نه تا به امروز از طرف جنرال موتورز تأیید شده و نه ایران‌خودرو اما بااین‌حال قوت گرفتن شایعه حضور آمریکایی‌ها در ایران، ذهن خیلی‌ها را به این پرسش مشغول کرده که آیا شریک جدید بزرگ‌ترین خودروساز ایران آمریکایی است؟
اگرچه بسیاری از کارشناسان و مشتریان ایرانی قطعاً از همکاری احتمالی ایران‌خودرو و سایپا با امثال جنرال موتورز و کرایسلر و فورد استقبال می‌کنند، اما بی‌شک «دلواپسان» نیز بیکار نخواهند نشست و همان‌طور که به پژو و مذاکراتش با ایران‌خودرو تاختند آمریکایی‌ها را نیز آماج حملات خود قرار خواهند داد.
این در شرایطی است که بازهم باید از «دلواپسان» پرسید در شرایط فعلی حضور کدام خودروساز باب میلشان خواهد بود تا به رشد حداقلی در این صنعت برسیم؟ با خودروسازان قدر یا چینی‌هایی که به‌تازگی خودروساز شده‌اند؟ اگر واقعاً این‌گونه باشد و برخی به دنبال حضور چینی‌ها در ایران به‌جای شرکت‌های معتبر جهانی باشند باید به نوعی در انتظار عقب‌گرد این صنعت باشیم چه آنکه به اعتقاد بیشتر کارشناسان خودروسازان چینی به لحاظ فنی و تکنولوژیکی توان بازسازی صنعت خودرو کشور را ندارند.
به گزارش دنیای اقتصاد، اگر هم مخالفان در کنار تکفیر امثال پژو و جنرال موتورز و … به دنبال چینی‌ها نیز نیستند پس می‌خواهند خودروسازی ایران با کدام شریک و همکار خارجی رشد کرده و خود را به دانش فنی روز دنیا متصل کند؟
بسیاری از کارشناسان معتقدند حالا که مواضع منفی غربی‌ها علیه ایران فروکش کرده و مذاکرات هسته‌ای توانسته راه را برای آشتی باز کند باید نهایت استفاده را از این فرصت تاریخی داشت و با انجام مذاکراتی البته تا حد امکان برد-برد، بزرگان خودروسازی دنیا را میهمان «جاده مخصوص» کرد.
به اعتقاد آن‌ها اینکه خودروسازان اروپایی و احتمالاً آمریکایی‌ها به حضور در ایران تمایل دارند اتفاق بسیار مثبتی است و باید قدر آن را دانست نه اینکه با مخالفت‌هایی آن‌ها را راند و راه پیشرفت و توسعه را بر صنعت خودرو ایران بست. چه بخواهیم و چه نخواهیم راهکار برون‌رفت خودروسازی ایران از چالش‌های کمی‌و کیفی‌اش همکاری با بزرگان خودروسازی دنیا است چه آنکه با تکیه‌بر چینی‌ها و امثال آن‌ها امیدی به آینده «جاده مخصوص» نخواهد بود. حالا باید منتظر ماند و دید آیا شریک جدید ایران‌خودرویی‌ها واقعاً یک آمریکایی است و اینکه این «آمریکایی» در چه سطحی با بزرگ‌ترین خودروساز ایران همکاری خواهد کرد؟

Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب