کد خبر: 34127 | تاریخ انتشار: 2015/08/31 - | تعداد بازدید:

خودروهای خودمختار ممکن است مانند دیوانه‌ها در جاده به نظر برسند!!

خودروهای خودمختار ممکن است در جاده رفتار استانداردی داشته باشند ولی در مقابله با رفتارهای ناگهانی رانندگان و عابرین ممکن است غافلگیر شده و رفتار ناخوشایندی از خود نشان دهند.

پایگاه اطلاع رسانی خودروسازی: وقتی شما در پشت فرمان قرار گرفته اید شما نمی‌توانید پیش بینی کنید که افرادی که در حال عبور از جاده‌ها هستند چه رفتاری از خود نشان خواهند داد و بنابراین شما باید همیشه در این مورد خود را فعال نگاه دارید ولی اکنون که خودروهای خودمختار اماده ورود به جاده‌ها هستند مانند ما می‌توانند اماده هر گونه عکس العملی در برابر این گونه افراد باشند.

google-self-driving-car-7-640x0
با تشکر از محققین تیم کمپل در دانشگاه کالیفرنیا، خودروهای خودمختار ممکن است روزی در جاده‌ها بتوانند از پس تغییر رفتار افراد در جاده‌ها بر بیایند ولی به طور کلی این گونه رفتار دفاعی در DNA انسان‌ها نهادینه شده است.
لین تیم تحقیقاتی موفق به توسعه یک الگوریتم شده است که قادر است با 92 درصد دقت به رفتار ناخواسته افراد و یا یک راننده واکنش نشان دهد.
این تیم از داوطلبان خواستند که بر پشست یک خودرو شبیه سازی شده قرار گیرند و هر گاه خواستند که خط خود را عوض کنند یک دکمه بر روی فرمان را فشار دهند و در ادامه محققیقن به بررسی عوامل موثر بر این تصمیم راننده همچون خودروهای دیگر و عابرین از عرض خیابان و… پرداختند و در ضمن خودرو با چهئ سرعتی در حال حرکت بوده و چه فضایی برای اینکه راننده تصمیم به تغییر خط بگیرد کافی است پرداختند.
در ادامه این تیم تحقیقاتی یک رایانه را برای اینکه مانند انسان در این موارد فکر کند را برنامه ریزی کردند و در آزمایش‌های اولیه این رایانه در تغییر خط قریب الوقوع نتایج بسیار خوبی از خود بر جای گذاشت.
البته این تنها نیمی‌از نبرد بوده و برای اینکه یک رایانه در هنگام رانندگی درست مانند انسان‌ها فکر کند باید چالش‌های بیشتری را پشت سرگذارد زیرا انسان‌ها با نشانه‌های آشنا حتی می‌توانند چند حرکت بعدی خود را نیز پیش بینی کنند در حالی که ماشین الات نمی‌تواننند چنین الگوهای رفتاری مشابه نشان دهند.
به هر حال فکر کردن یک ربات همانند یک انسان نیازمند عبور از یک مرحله گذار است که البته شاید زودتر در خودروهای خودمختار نسل‌های بعدی شاهد آن باشیم.

Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب