کد خبر: 3707 | تاریخ انتشار: 2011/12/12 - | تعداد بازدید:

با استعدادترین سوسک جهان +عکس

استاد جانورشناسی دانشگاه کیپ تاون و همکارانش در مقاله ای نوشته اند که جهش این جانور به اندازه ای قوی است که قادر است سوسک را 50 برابر طول بدنش به جلو براند این در حالی است که انسان در بهترین حالت تنها می تواند دو برابر طول بدنش بپرد.

در تحقیقات جدید سوسکی کشف شده که دارای استعدادی است که درهیچیک از چهار هزار سوسکی که تا کنون شناخته شده‌اند وجود ندارد به طوریکه این سوسک که بهترین حشره جهنده در جهان است می‌تواند 50 برابر طول بدنش بپرد.

به گزارش خبرنگار مهر، این سوسک جهنده که در کیپ تاون آفریقای جنوبی کشف شده درجریان آخرین نامه‌های انجمن سلطنتی زیست شناسی توصیف شده است.

این سوسک که حدود یک سوم اینچ طول دارد با نام علمی‌montistabularis Saltoblattella معرفی می‌شود اما به نام مستعارLeaproach معروف است و جهشها و پرش‌هایش با دوربین با سرعت بالا که در هر ثانیه توانایی ثبت دو هزار فریم را دارد گرفته شده است.

تجزیه و تحلیل عکس‌ها نشان می‌دهد که Leaproach خود را با یک حرکت سریع پاهای بزرگ عقبی به جلو می‌جهاند. در واقع عضلات این پاهای قوی مدتی قبل از آغاز جهیدن منقبض شده و انرژی زیادی را در خود ذخیره می‌کند که به هنگام پرش این انرژی یک مرتبه آزاد می‌شود.

استاد جانورشناسی دانشگاه کیپ تاون و همکارانش در مقاله ای نوشته اند که جهش این جانور به اندازه ای قوی است که قادر است سوسک را 50 برابر طول بدنش به جلو براند این در حالی است که انسان در بهترین حالت تنها می‌تواند دو برابر طول بدنش بپرد.

همچنین شتاب این سوسک در لحظه اولیه پرش برابر 2.1 متر در ثانیه است. جهش اولیه بخش اعظمی‌از حرکت پرش آنهاست که این سوسک را قادر می‌سازد تا به سرعت و چابکی در میان علفها،  چمن‌ها و ساقه چمن‌ها حرکت کند.

نکته قابل توجه این است که این سوسک ویژگی‌ها و عادات مشابه با ملخ را که در پریدن با آن رقابت می‌کند دارد.

دو تصویر اول مربوط نوع نر این سوسک و تصویر آخر نوع ماده سوسک پرنده است
Share

نظرات بینندگاننظری ارسال نشده است

شما اولین نفر باشید که نظر ارسال می‌کنید!

نظر شما


نظرسنجی

  • در حال حاضر نظرسنجی نداریم.

از دريچه دوربين

سایر اخبار

پربيننده ترين مطالب